• WIPO: 4 Nisan 2022 tarihinde imzalanan protokol ile Şili, WIPO Madrid Sisteminin 111inci üyesi oldu. WIPO üzerinden Şili başvuruları 4 Temmuz 2022 tarihinden itibaren başlamıştır. Tüm WIPO Madrid üye ülkelerin listesine Madrid Formu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • WIPO: 6 Nisan 2022 tarihinde imzalanan protokol ile Yeşil Burun Adaları (Cabo Verde), WIPO Madrid Sisteminin 112nci üyesi oldu. WIPO üzerinden Yeşil Burun Adaları başvuruları 6 Temmuz 2022 tarihinden itibaren başlamıştır. Tüm WIPO Madrid üye ülkelerin listesine Madrid Formu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Katar: Ülkenin fikri mülkiyet (IP) satın alma ve yatırım ortamını geliştirme çabalarının bir parçası olarak Katar, Yatırım ve Ticaret Mahkemesi’ni (CIC) kurdu. 10 Mayıs 2022’de açılışı yapılan CIC, anlaşmazlıkların çözümü ve fikri mülkiyet haklarının uygulanması ile ilgili tüm konuları ele alıyor. Katar’daki yasa ve yönetmeliklerin statüsü, marka sahiplerine maddi olmayan varlıklarını koruyabilmeleri ve yenilikçi ürünler ve süreçler geliştirmeye yönelik daha fazla yatırımı teşvik edebilmeleri için tüm hakları sağlar. Bu gelişmeler için doğru koruma ve uygulama ortamının oluşturulması çok önemlidir ve hak sahipleri Katar’da iyi kurulmuş bir fikri mülkiyet koruma stratejisine ulaşmak için hem yasal hem de düzenleyici yaklaşımları içeren bir modeli benimsemeye hazır ve istekli olmalıdır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Suudi Arabistan: Suudi Fikri Mülkiyet Kurumu (SAIP), ticari marka başvurularının resmi yayın ücretlerinde bir indirim yapılacağını duyurdu. Yeni tutarlar, 9 Haziran 2022 ve sonrasında yapılan tüm başvurular için geçerli olacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Yeşil Burun Adaları: Yeşil Burun Adaları (Cabo Verde) ada ülkesi, Afrika Bölgesel Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (ARIPO) 22. üyesi olacak. Afrika’nın batı kıyılarında yer alan Cabo Verde, Lusaka Anlaşması, Banjul ve Harare Protokollerine katılmış olup, anlaşmaların 6 Temmuz 2022’de yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Ayrıca, Cabo Verde yakın zamanda Madrid Protokolü, Patent İşbirliği Anlaşması, Sınai Mülkiyetin Korunmasına ilişkin Paris Sözleşmesi ve Menşe Temyizlerinin Korunmasına ilişkin Lizbon Anlaşması’na katılımı da onayladı. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.