• İspanya: Koronavirüs pandemisi nedeniyle 14 Mart 2020 tarihinden itibaren bir sonraki bildirime kadar kapatılmış olan İspanya Patent ve Marka Ofisi (OEPM) nezdindeki tüm işlemler durdurulmuştur. Haziran ayı için yeni bir güncelleme bulunmamaktadır. OEPM tekrar çalışmaya başladığında yeni işlem almaya başlayacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • OAPI: Koronavirüs pandemisi nedeniyle 18 Mart 2020 tarihinde kapatılan Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı (OAPI) nezdindeki tüm işlemlerin başlangıç tarihi 31 Mayıstan 15 Hazirana ertelenmiştir. OAPI tekrar çalışmaya başladığında yeni işlem almaya başlayacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Slovenya: Koronavirüs pandemisi nedeniyle 29 Mart 2020 tarihinden itibaren bir sonraki bildirime kadar kapatılmış olan Slovenya Patent ve Marka Ofisi (SIPO) nezdindeki tüm işlemler durdurulmuştur. Haziran ayı için yeni bir güncelleme bulunmamaktadır. SIPO tekrar çalışmaya başladığında yeni işlem almaya başlayacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Suriye: Koronavirüs pandemisi nedeniyle 16 Nisan 2020 tarihinden itibaren bir sonraki bildirime kadar kapatılmış olan Suriye Sınai Mülkiyet Hakları Koruma Müdürlüğü (DCIP) nezdindeki tüm işlemler durdurulmuştur. Haziran ayı için yeni bir güncelleme bulunmamaktadır. DCIP tekrar çalışmaya başladığında yeni işlem almaya başlayacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Filipinler: Koronavirüs pandemisi nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinde Filipinler Patent ve Marka Ofisi (IPOPHL) kapatılarak durdurulan tüm işlemler 1 Haziran tarihinden itibaren tekrar başlayacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Moldova: Koronavirüs pandemisi nedeniyle 30 Mart 2020 tarihinden itibaren kapatılmış olan Moldova Patent ve Marka Ofisi (AGEPI) 4 Mayıs tarihinden itibaren tekrar çalışmaya başlamıştır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Vietnam: Koronavirüs pandemisi nedeniyle 30 Mart 2020 tarihinden itibaren kapatılmış olan Vietnam Patent ve Marka Ofisi (IP Vietnam) 5 Mayıs tarihinden itibaren tekrar çalışmaya başlamıştır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • WIPO: WIPO tarafından yapılan açıklama ile WIPO PROOF (https://wipoproof.wipo.int/wdts/) adında yeni bir hizmet başladığı bilgisi iletildi. WIPO PROOF, herhangi bir dosyanın tarih ve zaman damgalı dijital parmak izini sağlayan ve belirli bir zamanda varlığını kanıtlayan yeni bir dijital iş hizmetidir. Bu yeni hizmet WIPO’nun mevcut fikri mülkiyet (IP) sistemlerini tamamlaması için oluşturulmuştur. Yenilikçilik ve yaratıcılığın teknoloji, büyük veri ve küresel işbirliği ile sağlandığı, giderek dijitalleşen dünyamız için özel olarak tasarlanmıştır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Suudi Arabistan: Resmi makamlarca yapılan duyuruya göre 1 Temmuz 2020 tarihinden geçerli olmak üzere KDV oranı %15’e çıkarılacaktır (eski oran %5). Detaylı bilgi almak ve gelen zamdan etkilenmeden başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.