• Fas: Mucitler ve yenilikçiler için heyecan verici haberler! Fransızca kısaltması OMPIC ile bilinen Fas Sınai ve Ticari Mülkiyet Ofisi ve Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), yeni bir Patent Kovuşturma Otoyolu (PPH) başlatmak için iş birliği yapıyor. PPH, patent başvuru sürecini hızlandırmak amacıyla dünyanın dört bir yanındaki farklı patent ofisleri arasındaki özel bir işbirliğidir. Bu program, diğer patent ofislerinin inceleme sonuçlarından yararlanarak başvuruların daha hızlı inceleme ve ödenek yoluyla ilerleyebileceği fikri üzerine kurulmuştur. Bu, patent başvuru sahipleri için bekleme sürelerinin azaltılmasına ve verilen patentlerin tercih edilen genel kalitesinin güvence altına alınmasına yardımcı olur. Bu PPH, İspanyol Patent ve Ticari Marka Ofisi (OEPM) ve Japonya Patent Ofisi (JPO) ile başarılı pilot programların ardından Fas’ta türünün üçüncü örneğidir. Bu yenilikçi işbirliğinin bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz ve mucitlerin ve yenilikçilerin patentlerinin Fas’ta daha hızlı ve verimli bir şekilde onaylanmasına yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Güney Sudan: Ticari marka rezervasyonu ile Güney Sudan’daki ticari marka başvurularını Adalet Bakanlığı ile “ayırmak” artık mümkün; böylece şu anda Parlamento tarafından onaylanmayı bekleyen Ticari Marka Yasa Tasarısı “Tasarı” yasalaştığında, ayrılmış ticari marka sahipleri Güney Sudan ticari marka başvuruları için tekrar açıldığında, üçüncü şahısların benzer veya aynı bir markayı dosyalamalarını ve tescil ettirmelerini engelleyecek ön haklara sahiptir. Arka plan olarak, Güney Sudan’daki Adalet Bakanlığı, 2014 yılında 1969 tarihli 8 sayılı Sudan Ticari Marka Yasası (“Sudan Yasası”) uyarınca ticari marka başvurularını kabul etmeye başladı, ancak bu, 2023 yılına kadar durduruldu ve MTN Group (mobil telekomünikasyon şirketi) ticari markalarından birini “ayırmak” için Bakanlık izin verdi. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Katar: Körfez İşbirliği Konseyi Patent Ofisi (GCCPO) geçtiğimiz günlerde, Nisan 2021 tarihli değiştirilmiş GCC patent Yasası ve yönetmeliği uyarınca Katar adına yeni başvuruları kabul etmeye ve patentlerin formalitesini ve maddi incelemesini yapmaya başlayacağını duyurdu. Bu arada, bir patent başvurusu kabul edildikten sonra, ilgili patent ofisleri tarafından yayınlanacak ve onaylanacaktır. Halihazırda GCCPO’nun kapsayabileceği üç ülke Kuveyt, Bahreyn ve Katar olmakla birlikte, Katar’ın Körfez İşbirliği Konseyi Patent Ofisi’ne dahil edilmesinin 76 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanması beklenmektedir. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Katar: Katar, 09 Temmuz 2023 tarih ve 09 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Körfez İşbirliği Konseyi Marka Kanunu’nu resmen kabul etmiş olup 10 Ağustos 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Arka plan olarak Katar, daha sonra 30 Haziran 2014’te yayınlanan 8 Haziran 2014 tarihli ve 7 sayılı kararname ile söz konusu yasayı onayladı. Bu arada, KİK Ticari Markası, üniter bir tescil sistemi sunmasa bile ticari marka haklarının kovuşturulması ve icrası ile ilgili olarak tüm devletler KİK’te aynı şekilde uygulanacak bir dizi hükümdür. Her GCC ülkesinin Ticari Marka Ofisleri, kabul ofisi olarak kalacak ve ticari markaları ulusal bazda tescil ettirecektir. Altı GCC ülkesinde bir ticari markanın tescili için yine de altı ayrı ulusal ticari marka başvurusu yapılması gerekecektir.

  Önemli değişiklikler:

  ▪ Halihazırda tescil için olgunlaşmakta olan bekleyen Ticari Marka davalarına da geriye dönük olarak uygulanacak olan resmi harçlarda önemli bir artış.
  ▪ Yayın süresi 4 Ay’dan 60 güne çıkarılmıştır.
  ▪ Yayın ve tescil ücretleri, ilgili marka ofisi tebligatının kendisine ulaştığı tarihten itibaren 30 gün içinde ödenir.
  ▪ Çok sınıflı ticari marka başvurularına, ilgili sicilin onayına bağlı olarak izin verilecektir.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Kuveyt: Ocak 2023 itibariyle, resmi ücretlerin ödenmesi koşuluyla Kuveyt marka ofisi ile resmi araştırma yapmak ve markanın kullanılabilir olup olmadığına ilişkin resmi araştırma raporunu ve tahsis edilen benzer veya aynı markanın tüm bilgilerinin alınması mümkün hale geldi. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.