• Guernsey: WIPO Madrid Marka Sistemi üyesi Guernsey tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere marka başvuru ve yenileme harçlarında artış meydana gelecektir. Detaylı bilgi almak ve fiyat artışlarından etkilenmeden başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Kuveyt: Kuveyt, fikri mülkiyet ihlali ve kötü niyetli iş uygulamalarına yönelik yeniden canlanan çabaların ışığında, 2019 tarihli ve 20 Sayılı Birleşik GCC Ticari Dolandırıcılıkla Mücadele Yasasının Uygulama Yönetmeliklerini yayınladı. İlgili makamlara Kanun’un uygulanması ve ülkedeki şaibeli iş uygulamalarının ortadan kaldırılması yönünde devam eden çabalarında yardımcı olmak amacıyla yeni düzenlemeler 31 Mayıs 2021’de yayınlandı.

  Arka plan olarak, Kanun, ticari dolandırıcılık suçunun tanımının, ihlal edici veya sahte ürünler veya söz konusu ürünlerin üretiminde kullanılan, sağlık ve güvenlik açısından zararlı olan ham maddeleri satma ve/veya üretme eylemini kapsayacak şekilde genişletildiğini belirtmektedir. Kuveyt’teki bu tür gelişmeler, ülkenin fikri mülkiyet haklarının korunması ve uygulanması için doğru ortamı beslediğini göstermektedir.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Mısır: Mısır Gümrük İdaresi, tüm gönderi bilgilerinin ön kaydı için, uygun bir şekilde Gelişmiş Kargo Bilgileri (Advanced Cargo Information – ACI) olarak adlandırılan yeni bir elektronik sistem başlattı. 1 Temmuz 2021’den itibaren Mısır limanlarına gelen tüm gönderiler için ACI’ye kayıt zorunlu olacak. Hava ve kara limanları, uygulamanın bir sonraki aşamasında aynı yolu izleyecek ve gelen tüm kargolar için ACI’ye kayıt yapılması gerekecek.

  Mısır’a deniz yoluyla mal teslim etmeyi planlayan ihracatçılar, nakliye belgelerinin değişmez bir şekilde kaydedilmesi ve aktarılması için blok zinciri hizmet sağlayıcısı CargoX’e önceden bir kez kayıt yaptırmalıdır. Sonuç olarak, ithalatçılar, Mısır Ticareti için Ulusal Tek Pencere elektronik platformu olan Nafeza aracılığıyla bir proforma fatura kullanarak ilgili tüm verileri girmelidir. Sistem daha sonra 48 saat içinde bir Gelişmiş Kargo Bilgi Beyanı (Advanced Cargo Information Declaration – ACID) numarası verecektir. Faturalar, menşe sertifikaları ve nakliye belgeleri gibi tüm belgeler, yukarıda belirtilen ACID numarasını listelemelidir. ASİT numarası olmayan gönderi belgeleri ile gelen tüm teslimatlar reddedilecektir.

  İhracat ve İthalat Kontrol Genel Teşkilatı’nın (General Organization for Export and Import Control – GOEIC) belirli malların ithalatına izin vermek için öngördüğü düzenlemelerin, güncellenmiş Gümrük prosedürüne rağmen hala yürürlükte olduğunu belirtmekte fayda var. Arka plan olarak, ticari marka sahiplerinin GOEIC’de ithal edilen ürünlerin ilgili ticari marka tescilinin yanı sıra üreticinin adını kaydetmeleri gerekmektedir.

  Bu güncellemenin, çevrimiçi sistem üzerinden Mısır’a yapılan ihracatlar için Gümrük prosedürlerini kolaylaştırmasını ve hızlandırmasını bekliyoruz.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.