• Lübnan: Lübnan Tarım, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığının aldığı karar gereği Lübnan tarafından ithal edilen gıda ürünlerinin üzerinde ithalatçı bilgilerinin yazılması şartı getirilmektedir. Bahsi geçen bilgiler İngilizce, Arapça veya Fransızca yazılabilecektir. Bu uygulama ile sahte ürünlerin ülkeye girişine engel olunması hedeflenmektedir. Yeni uygulama 1 Mayıs 2018 tarihinde geçerli olmaya başlayacak olup bu tarihe kadar ithalatçıların bahsi geçen şartları sağlamaları gerekmektedir. Detaylı bilgi almak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • OAPI: Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı (kısaca OAPI) yakın gelecekte faaliyete geçirmek üzere iki yeni müdürlük ihdas etmektedir; Marka Ofisi ve Patent Ofisi. Hali hazırda tek birim üzerinden tüm işlemleri yürüten OAPI, yeni oluşum ile daha efektif çalışmayı hedeflemektedir.

    OAPI Fransızca konuşan Afrika ülkelerinin birliği olup birliğe; Benin (BJ), Burkina Faso (BF), Çad (TD), Ekvatoryal Gine (GQ), Fildişi Sahili (CI), Gabon (GA), Gine (GN), Gine-Bissau (GW), Kamerun (CM), Komor (KM),  Kongo (CG), Mali (ML), Moritanya (MR), Nijer (NE), Orta Afrika Cumhuriyeti (CF), Senegal (SN), Togo (TG) ülkeleri üyedir.

    Detaylı bilgi almak ve marka başvurusu yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Tunus: Yetkili makamlar tarafından alınan karar doğrultusunda 2018 yılında geçerli olmak üzere tüm işlemlerde uygulanan %18 oranındaki KDV (VAT) %19 olarak güncellenmiştir. Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Umman: Şubat ayından geçerli olmak üzere marka başvurularında Nis 11.sınıflandırma sistemi kabul edilmiş olup mevcutta kullanılan 10.versiyon kaldırılmıştır. Yeni sınıflandırma bu tarihten önce yapılan başvuruları etkilemeyecek olup bu tarihten sonra yapılan başvurular yeni sınıflandırma sistemi kullanılarak yapılacaktır. Yeni sınıflandırma listesi ile 15 sınıf içeriği ana başlıklar düzeyinde güncellenmiştir. Ayrıca yeni 334 terim eklenmiştir. Ayrıntılı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.