• WIPO: 27 Aralık 2021 tarihinde imzalanan protokol ile Jamaika, WIPO Madrid Sisteminin 110uncu üyesi oldu. WIPO üzerinden Jamika başvuruları 27 Mart 2022 tarihinden itibaren başlıyacaktır. Tüm WIPO Madrid üye ülkelerin listesine Madrid Formu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Bahreyn: 1 Ocak 2022’den itibaren hali hazırda geçerli olan yüzde 5 olan katma değer vergisi (KDV) oranının yüzde 10’a çıkarılacağını duyurulmuştur. Arka plan olarak, KDV Temmuz 2019’da tanıtıldı ve temel gıda maddeleri, sağlık ve eğitim ile ilgili bazı sınırlı istisnalar dışında mal ve hizmetlere uygulandı. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Suudi Arabistan: Pazara girişi kolaylaştırmak ve özel sektörün büyümesini teşvik etmek için devam eden ulusal kampanyanın bir parçası olarak Suudi Arabistan, Yabancı Kamu Belgelerinin Yasallaştırılması Gerekliliğini Kaldıran Lahey Sözleşmesine (Apostil) katılımı onayladı. Suudi Arabistan’ın, Krallığın söz konusu anlaşmaya katılımı için gerekli yasal prosedürleri tamamlaması bekleniyor.

  Arka plan olarak, Lahey Sözleşmesi, Lahey Uluslararası Özel Hukuk Konferansı tarafından hazırlanan ve ilk olarak 1965 yılında Birleşik Krallık, Hollanda ve Hong Kong dahil olmak üzere ilk onaylayan devletler tarafından yürürlüğe konan çok taraflı bir antlaşmadır. Sözleşme, imza sahibi bir devlette düzenlenen belirli türdeki belgelerin diğer imzacı devletlerde yasal amaçlarla nasıl onaylanabileceğini belirtir.

  Sözleşme uyarınca verilen bir sertifikaya apostil denir. Apostil almaya hak kazanabilmek için, öncelikle apostil verecek makam tarafından tanınan bir memur tarafından bir belge düzenlenmesi veya tasdik edilmesi gerekir.

  Suudi Arabistan’ın yaklaşan katılımıyla, bu, sözleşmenin iki ülke arasında geçerli olması durumunda, bu tür bir apostilin bir belgenin geçerliliğini onaylamak için yeterli olduğu ve kaynak ülke ve ardından alıcı ülke tarafından çifte tasdik ihtiyacını ortadan kaldırdığı anlamına gelir.

  Bu güncelleme, Suudi Arabistan’daki özel sektör için karmaşıklığı, zaman çizelgelerini ve muhtemelen maliyeti azaltacaktır.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.