• İngiltere: İngiltere’nin (Birleşik Krallık) Avrupa Birliği’nden (AB) çıkışına (BREXIT) ilişkin Geçiş Dönemi 31 Aralık 2020’de sona ermiştir. Bunun neticesinde 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, tüm AB birlik tasarımlarının (RCD) İngiltere’de korunmasına son verilmiştir. Bununla birlikte, İngiltere Ofisi, sicilinde otomatik olarak, Avrupa Birliği Ofisi nezdinde tescilli marka/tasarımlara eş bir marka/tasarım oluşturarak, İngiltere nezdindeki korumaların ek prosedürlere ve/veya ödemelere gerek kalmadan devam etmesini sağlamıştır. Yenileme tarihi geldiğinde ise AB ve İngiltere nezdinde marka/tasarım haklarını korumak için, yenileme başvurularının ve harçlarının her iki bölgede ayrı ayrı yerine getirilmesi gerekecektir.

    Anadolu Patent olarak kayıtlarımızda bulunan ve bu duruma uyan marka/tasarım kayıtlarını gerçekleştirerek başvuru sahiplerine gerekli bilgileri göndermiş bulunuyoruz. Yine ayrıca yenileme tarihi geldiğinde de yenileme bilgileri gönderilecektir. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Kuveyt: Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) üye devletlerinde son zamanlarda kağıtsız işlemlere eğilim göz önüne alındığında, Kuveyt Ticari Marka Ofisi (TMO), çevrimiçi kayıt sisteminin yakında devreye alınacağını duyurdu. Tamamen faaliyete geçtiğinde, başvuru sahipleri çevrimiçi platform aracılığıyla kayıt için başvuru yapabilecekler. Ancak şu an için Kuveyt TMO, yalnızca devir, birleşme ile ad ve adres değişikliği kayıtlarının elektronik olarak sunulmasını kabul etmektedir. Bu güncellemenin ışığında, Kuveyt TMO’nun kağıt kopyalar yerine e-sertifika vereceğini de belirtmekte fayda var. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Sudan: 14 Aralık 2020’de ABD Hükümeti, Sudan’ın Devlet Terörizm Sponsorları listesinden (“SST Listesi”) çıkarıldığını duyurdu. Bu, 11 Ağustos 2020’de, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Bürosu’nun (OFAC), ABD’li kişilerin Sudan veya Sudan hükümeti ile ilgili olarak daha önce yasaklanmış olan işlemlere (Sudan Yaptırım Yönetmelikleri, 31 CFR 538.Bölüm (SSR)) katılmalarının artık yasak olmadığını açıkladı. Bununla birlikte, Sudan’ın Darfur bölgesindeki şiddeti de içerecek şekilde daha sonraki yürütme emirleri ile kapsamı genişletilen 13067’de Sudan ile ilgili olarak İcra Düzeni’nde (E.O.) ilan edilen ulusal olağanüstü halin yürürlükte kaldığını belirtmek gerekir. Sudan’daki yukarıda bahsedilen ulusal acil durum, OFAC’ın Darfur’daki çatışmayla bağlantılı olarak kişi ve kuruluşlara uyguladığı yaptırımların temelini oluşturuyor. Sudan, petrol dışı gelir kaynakları geliştirmeyi hedeflediğinden, marka sahiplerinin Kuzey Afrika ülkesindeki fikri mülkiyet haklarının (IPR’ler) korunmasını dikkate almaları dikkat çekiyor. Sudan, fikri mülkiyet haklarının korunması için yeterli bir yasal çerçeveye sahiptir ve etkili bir koruma stratejisine sahip olmak için, tüm fikri mülkiyet haklarının yerel yasalar uyarınca Sudan’da tescil edilmesi ve uygulanması gerekir. Arka plan olarak Sudan, Madrid Anlaşması, Madrid Protokolü ve Afrika Bölgesel Fikri Mülkiyet Örgütü (ARIPO) üyesidir. Bir marka tescili, ulusal bir dosyalama veya uluslararası dosyalama yoluyla edinilebilir. Patent başvuruları Sudan’da ulusal başvurular, ARIPO’da bölgesel başvurular ve ulusal aşama Patent İşbirliği Anlaşması (PCT) başvurusu yoluyla yapılabilir. ARIPO ve ulusal başvurularda tasarım uygulamaları mümkündür. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.