• BAE: Yeni bir sınai mülkiyet yasasının ve ilgili düzenlemelerinin yayınlanmasının ardından, Ekonomi Bakanlığı’nın yakında hızlandırılmış inceleme gibi konuları ele alan gözden geçirilmiş bir ücret listesi yayınlayabileceği ve aynı zamanda yeniden inceleme konusunu gözden geçireceği beklentisi var. özellikle bir ofis davasında yapılan küçük, genellikle teknik olmayan itirazlar veya açıklamalarla ilgili olduğu için.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • BAE: Yeni güncellemede, BAE Dubai’deki Sanal Varlıklar Düzenleme Kurumu (VARA), Metaverse’de dünyanın ilk düzenleyici merkezini kurdu.

  VARA’nın kaynaklarının sınırsız bir sanal alan dünyasına genişletilmesi, Dubai’nin merkezi olmayan bir düzenleyici model oluşturma stratejisinin bir parçasıdır. VARA ayrıca sanal varlık hizmeti sağlayıcıları, endüstri etkileyicileri ve küresel düzenleyiciler arasındaki etkileşimi kolaylaştırarak Dubai’yi etkin bir şekilde dünyanın sanal varlıkların başkenti haline getirmeyi amaçlıyor.

  VARA’nın çabaları, BAE’nin ülke ekonomisine katkıda bulunan ve yeni yatırım fırsatları yaratan yeni, güçlü bir ekonomik sektör inşa etmeye devam etme vizyonuyla uyumludur. VARA, yatırımcıları korumak için gelişmiş bir yasal çerçeve oluşturmayı ve sorumlu ticari büyümeyi sağlamak için sanal varlık endüstrisi yönetimi için uluslararası standartlar sağlamayı amaçlamaktadır.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • GCC Bölgesi: 6 Ocak 2021, bölgesel GCC Patent Ofisi’nin (GCCPO) 12 aylık bir öncelik talep eden yeni patent başvurularını kabul etmeyi bıraktığı ilk gün oldu. Bu tarih itibarıyla PCT başvurusunda bulunan ve patentlerini uzatmak için Arap Körfezi pazarını düşünen başvuru sahipleri için, 6 Temmuz 2022, her bir KİK üye ülkesinde bu tür patentlerin kamulaştırılması için 30 aylık son tarihlerden ilki, yani: Bahreyn, Kuveyt , Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE). Başvuru sahiplerinin dosyalama stratejilerini yeniden değerlendirmeleri ve bu pazarların her birinin bugün ve yirmi yıl sonraki işlerindeki önemine karar vermeleri için iyi bir zaman. Ulusal düzeyde, ilgili ülkelerdeki patent ofislerinin artan başvuru ve inceleme sayısındaki potansiyeli ele almak için farklı önlemler aldığını belirtmekte fayda var.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Irak: 1 Mayıs 2022’den itibaren PCT başvuruları Irak’ı (IQ) ulusal giriş aşaması için belirlemeye başladı.

  Bugüne kadar, Patentler ve Endüstriyel Tasarımlar Müdürlüğü Standardizasyon ve Kalite Kontrol Merkez Teşkilatı (COSQC), PCT’ye dayalı dosyalama ve kovuşturma konusunda yeni bir kılavuz yayınlamamıştır.

  Sözleşme başvuruları kapsamında, başvuruların yasallaştırılmış atama belgelerini ve talep edilen önceliklerin onaylı kopyalarını içermesi gerekmektedir.

  Genel olarak PCT başvurusu yapıldıktan sonra yapılan açıklamalarla, PCT’ye girişle birlikte bölgedeki diğer ülkelerde olduğu gibi bu şartların da ortadan kalkması bekleniyor.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Lübnan: Lübnan’daki Ticari Marka Ofisi (TMO), Arapça olmayan, -İngilizce veya -Fransızca ifadeler içeren bir markanın tescili başvurusunun, bu ifadenin yeminli Arapça çevirisini içermesi gerektiğini duyurdu.

  Yeni gereklilik, tek kelime olarak temsil edilen iki veya daha fazla farklı kelimeden oluşan ve işaretteki bir veya daha fazla kelimenin yabancı kelimeler gibi göründüğü ve açıkça farklı kelime(ler) olarak algılanacak olan birleşik kelime işaretleri için de geçerlidir.) bileşik içinde.

  Güncellenen gereklilik 10 Mayıs 2022’de yürürlüğe giren Not No. 6/1/A.T.’de yayınlandı.

  Lübnan’da yabancı üslupla yapılan başvuruları düzgün bir şekilde kaydetmek için, işaret araması yapılmadan önce yabancı ibarenin çevirisinin belirlenmesi tavsiye edilir. Arapça’nın güçlü kelime hazinesi nedeniyle, yabancı bir dilde bir ticari markanın Arapça’da çok sayıda tercümesi olabileceğinden, not etmek dikkat çekicidir. Sonuç olarak, bir marka sahibi, söz konusu kelimenin kastedilen anlamına bağlı olarak birçok çeviri seçeneğini değerlendirebilir.

  Lübnan’da markaların korunması ve muhafaza edilmesinin Arap dilinin doğası ve ticari markaları yöneten yerel yasalarla ilgili belirli hususları gerektirdiği göz önüne alındığında, başvuru sahiplerinin yerel temsilcilerinin yerel fikri mülkiyet ortamını tam olarak anlaması gerekir.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • Suudi Arabistan: Apostille ilgili Lahey Sözleşmesi’ni yakın zamanda imzalayan Krallık, belgelerini Sözleşme’ye tevdi etti. Henüz, ilgili makamlardan yalnızca Apostil damgalı belgelerin geçerliliği ile yabancı büyükelçilik tasdik damgalı belgelerin geçerliliği konusunda net bir yönlendirme bulunmamaktadır.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

 • NFT: Görünüşe göre, bir anda, takas edilemez tokenler (NFT’ler) gibi dijital varlıklara ilgi son yıllarda arttı ve satışlar 2021’in ilk çeyreğinde 2,5 milyar ABD dolarını aştı. Satıcıların neredeyse iki katı kadar alıcıyla, spor hatıraları şirketler, müzisyenler, sanatçılar ve yayıncılar, eserlerinden para kazanmak ve fikri mülkiyet haklarını kullanmak için NFT’lerden yararlandı.

  NFT’ler nedir ve nereden geliyorlar?

  Değiştirilemez bir token veya kısaca NFT, orijinalliği bir blok zinciri defterinde onaylanmış dijital bir varlıktır. Bu öğelerin dijital kopyaları herkesin indirmesi için mevcut olsa da, NFT’ler blok zincirlerinde izlenir. NFT defteri, NFT’nin sahibine telif hakkından ayrı bir mülkiyet kanıtı sağlar. Fiziksel sanat koleksiyonculuğu açısından ifade etmek gerekirse: Paul Eluard’ın Portresi’nin bir kopyasını herkes satın alabilir, ancak orijinaline yalnızca bir kişi sahip olabilir.

  NFT’lerin kripto belirteçleri gibi çalışabilmesine rağmen, NFT’ler karşılıklı olarak değiştirilemez. Bu, Bitcoin veya Dogecoin gibi kripto para birimlerinden farklı olarak, NFT’lerin ayırt edici oldukları ve diğer NFT’lerle değiştirilemeyeceği için değiştirilebilir olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, her NFT, potansiyel koleksiyoncular tarafından son derece değerli ve çok aranan benzersiz bir dijital varlıktır.

  Ethereum en popüler olan herhangi bir sayıda blok zincirinden birinde bir NFT oluşturulabilir. Arka plan olarak, Ethereum, ERC-721 standardı ile NFT’leri destekleyen ilk blok zinciriydi. Diğer blok zincirleri, artan popülaritesi ile NFT’ler için destek ekledi veya eklemeyi planlıyor.

  Bir blok zinciri ve platform seçildiğinde, NFT’ler bu blok zincirinde basılabilir. Platforma bağlı olarak, bir NFT oluşturmak, bir resim, video veya müzik dosyası yüklemeyi ve bir ad ve açıklama eklemeyi içerebilir.

  Peki ya IP?

  Bunu akılda tutarak ve NFT’lerin karşılıksız doğası göz önüne alındığında, fikri mülkiyet haklarının parasallaştırılması için yeni bir dağıtım modeli ortaya çıkıyor. Bir NFT’nin sahipliğinin genellikle temeldeki dijital varlığı kullanma lisansıyla ilişkili olduğunu, ancak genellikle alıcıya ilişkili herhangi bir fikri mülkiyet hakkı vermediğini belirtmekte fayda var.

  Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki NFT’leri ve diğer dijital varlıkları korumak, uygun durum tespiti ve ilgili yasalara yerel aşinalık gerektirir. Teoride NFT’leri korumak mümkün olsa da, uygulama bir yargı alanından diğerine değişebilir.

  Aşağıdaki tablo, MENA bölgesindeki dijital varlıklarınızı korumak için bir ticari marka başvurusunda bulunmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında kısa bir genel bakış sunmaktadır.

  Ülke Sanal Ürünlerin Açıklamalarına İzin Veriliyor mu? TMO, NFT/Kripto Açıklamalarını Kabul Edecek mi? Yorumlar
  Bahreyn Evet Evet Uygulamalar olası ofis eylemleriyle karşı karşıya kalabilir
  Ürdün Evet Evet Uygulamalar olası ofis eylemleriyle karşı karşıya kalabilir
  Kuveyt Hayır Hayır Ayrıntılı açıklamalar dosyalanamaz
  Lübnan Evet Evet
  Umman Evet Evet
  Fas Evet Evet Uygulamalar olası ofis eylemleriyle karşı karşıya kalabilir
  Katar Evet Evet
  Suudi Arabistan Hayır Hayır Dosyalamayı SAIP tarafından belirlenen açıklamalarla sınırlayın
  Suriye Hayır Hayır Ayrıntılı açıklamalar dosyalanamaz
  Birleşik Arap Emirlikleri Evet Evet
  Yemen Evet Evet

  (Detaylar Sabaip’den alınmıştır.)

  NFT’ler viral olmaya devam ederken, şüphesiz bu gelişen ve soyut dünyada nasıl gezinileceği konusunda sorular soracak olan marka sahipleri için hem fırsatlar hem de potansiyel riskler sunuyorlar. Yukarıdaki tartışmada bahsedildiği gibi, marka sahipleri, herhangi bir belirsizliği azaltmak ve bir ticari markanın tescil edilmesiyle sağlanan korumanın dijital varlıkları için yeterli olmasını sağlamak için belirli yargı alanlarında mal/hizmet kapsamında NFT’leri listeleme seçeneğine sahiptir. Bununla birlikte, MENA’daki ülkeler ve yargı yetkileri, sanal alemde fikri mülkiyet haklarını uygulamak ve korumak için uygun bir strateji oluşturma ihtiyacını gerektiren dijital varlıklar hakkında henüz herhangi bir içtihat yayınlamamıştır.

  Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.