• WIPO: 5 Şubat 2022 tarihinde imzalanan protokol ile Çin WIPO Hague Tasarım Sisteminin 94üncü üyesi, ülkemizin de dahil olduğu 1999 Cenevre Sözleşmesinin (Geneva “1999” Act) ise 68inci üyesi oldu. WIPO üzerinden Çin nezdinde tasarım başvuruları 5 Mayıs 2022 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tradresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • WIPO: 31 Ocak 2022 tarihinde imzalanan protokol ile Irak WIPO PCT Patent İşbirliği Antlaşması’nın yeni üyesi oldu. Protokol 30 Nisan 2022 tarihinden yürürlüğe girecek olup formaliteler ve gereklilik olarak henüz yetki alanı belirlemenin mümkün olmadığını unutmayınız. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tradresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Afganistan: Afganistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Afganistan’da sunulan Fikri Mülkiyet hizmetleri için resmi ücretlerde, bazı hizmetlerde neredeyse %100’e yakın bir artış kararı almıştır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Birleşik Arap Emirlikleri: BAE Marka Ofisinin tesciller, yenilemeler, kayıtlar ve değişiklikler gibi ticari marka konuları için yerel yayın prosedürlerini (iki yerel gazetede yayın) kaldırdığını size bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. Bildiğiniz gibi, BAE marka yasası artık birçok yeni reformla değiştirildi ve yerel gazetelerde yayından feragat edilmesi marka sahiplerine ek bir teşvik olarak görülüyor. Bu sayede yüksek olan yayın ücretlerinin kaldırılması ile işlem ücretlerinde düşüş bekliyoruz. Bu yeni duyuru ışığında, tüm marka işlemlerine ilişkin yayın, artık ayda iki kez yayınlanan resmi gazete ile sınırlı olacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Bahreyn: 1 Ocak 2022’den itibaren hali hazırda geçerli olan yüzde 5 olan katma değer vergisi (KDV) oranının yüzde 10’a çıkarılacağını duyurulmuştur. Arka plan olarak, KDV Temmuz 2019’da tanıtıldı ve temel gıda maddeleri, sağlık ve eğitim ile ilgili bazı sınırlı istisnalar dışında mal ve hizmetlere uygulandı. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Cezayir: Cezayir’de mesleki hizmet ücretlerine %19 Katma Değer Vergisi (KDV) eklenmesi yönünde alınan kararı içeren 2022 yılı Yeni Finans ve Vergi kanunu 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. 1 Ocak 2022’de Cezayir nezdinde dosyalanan/bekleyen tüm işlemler yeni yasa ve uygulama yönetmeliğine göre KDV’ye tabi olacaktır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Suudi Arabistan: Suudi Arabistan’da (SA) faaliyet lisansı temininde ve vergi yükümlülüklerinde Suudi vatandaşlara daha elverişli şartlar sağlanması nedeniyle, yasak olmasına rağmen, genellikle küçük ve orta ölçekli ticari faaliyet göstermek isteyen yabancı girişimcilerin güvendikleri bir SA vatandaşı ile gayriresmi ortaklık kurarak ekonomik faaliyette bulunmasının ülkede yaygın bir uygulama olduğu, ticari gizleme olarak isimlendirilen kanun dışı bu uygulamada Suudi tarafın herhangi bir minimum yatırım tutarı olmaksızın işletme ruhsatını temin ederek yabancı tarafın ticari faaliyetleri yürütmesine imkân sağladığı, bununla birlikte güvene dayalı ortaklık ilişkisi kurarak SA’da yatırım yapıp şirket işleten ancak şirketin resmi sahibi olan Suudi tarafından şirketle ilişiği kesildiği için zarara uğrayan çok sayıda yabancının bulunduğu belirtilmektedir. Bu uygulamaları önlemek amacıyla, SA Ticaret Bakanlığı tarafından 28 Şubat 2021 tarihinde Ulusal Ticari Gizleme ile Mücadele Programının (National Anti-Concealment Program) hayata geçirilerek; işletmelerin, gerekli şartları yerine getirerek cezasız şekilde yasal statülerini kanuna uygun hale getirmelerine imkan tanınacağı, anılan programın süresinin 16 Şubat 2022 tarihinde dolacağı, geçiş süresinden sonra bu tarz şirketlere daha sıkı denetimlerin yapılmasının beklendiği ifade edilmektedir. Bu kapsamda, programın son bulmasından sonra sıkı denetimlere başlanılması durumunda çok sayıda vatandaşımızın mağduriyet yaşamasının söz konusu olabileceğinin değerlendirilmekte olduğu bildirilmektedir. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.