• Afganistan: Kısa bir kesintiden sonra, Afganistan Marka Ofisi (TMO) tam faaliyetlerine yeniden başladı ve şimdi yeni marka başvurularını kabul ediyor ve bekleyen başvuruları işleme alıyor. Afganistan Ofisi Nis sınıflandırma sisteminin 10.versiyonunu kullanmakta olup marka incelemesi resmi, mutlak ve göreceli gerekçelerle yapılır. Yayın tarihinden itibaren 30 gün içinde itiraz edilebilir. Tescilli bir markanın koruma süresi, başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır ve benzer süreler için yenilenebilir. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • WIPO: WIPO Madrid marka başvurularında kullanılan Markaların Tescili Amaçlı Uluslararası Mal ve Hizmet Sınıflandırma (Nis sınıflandırması) sisteminin yeni bir versiyonu (Nis 11-2022) 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecektir. Bu yeni versiyon ile sınıflandırma içerisinde bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu tarihten önceki marka başvuruları durumdan etkilenmeyecek olup bu tarihten sonra yapılan başvurular ise yeni sınıflandırma sistemine göre işleme alınacaktır. Yeni listeye https://www.wipo.int/classifications/nice/en/ adresinden ulaşabilirsiniz.

    Tüm WIPO Madrid üye ülkelerin listesine Madrid Formu sayfamızdan ve sınıf listesine de Marka Sınıf Listesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • WIPO: WIPO Madrid marka mevzuatında bir takım değişiklikler yapılmıştır. Buna göre fiyat listesi bir takım işlemler için güncellenmiştir. Ayrıca daha önce vekili olmadığımız dosyalar üzerinde değişiklik yapılacağı zaman aynı işlem içerisinde vekil atama yapmamıza müsaade edilmekteyken, yeni düzenleme ile öncelikle vekil atama yapılmakta ve sonrasında işleme izin verilmektedir. Bu bakımdan talimatlarınızı iletirken bunu göz önüne almanızı ve tarihlerde sıkıntı yaşanmaması için en az 1 ay öncesinden talimat iletilmesi konusunda hassasiyetiniz gerekmektedir. Tüm WIPO Madrid üye ülkelerin listesine Madrid Formu sayfamızdan ve sınıf listesine de Marka Sınıf Listesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com.tr adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.