• Birleşik Arap Emirlikleri: Marka Ofisinin aldığı karar doğrultusunda 180 nolu bültenden itibaren yayınlanan marka başvurularına ait Marka Tescil Belgeleri  dijital olarak düzenlenecektir. Daha önceki başvurular için yazılı belge gönderilecektir. Başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Kongo Cumhuriyeti: Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda tüm işlem ücretlerine %15 oranında zam yapılmıştır. Artıştan etkilenmemek için başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Irak: Marka Ofisinin aldığı karar doğrultusunda marka yenileme, devir, birleşme, unvan ve adres değişikliği işlemleri bültende yayınlanmaya başlayacaktır. Bu işlemler için de yayın ücreti talep edilecektir. İşlemin başlangıç tarihi belli olmayıp mevcut başvurular için de geçerliliği belli değildir. Başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Irak: Irak Ofisi tarafından alınan karar doğrultusunda marka başvuru sistemi değiştirilmiştir. Daha önce başvuru, inceleme, kabul, yayın, tescil olarak yürütülen süreç, kabul edilen yeni sistem ile inceleme, kabul, başvuru, yayın, tescil olmuştur. Yeni sistem ile inceleme yapılmadan başvuru dosyalanmayacaktır. İncelemenin olumlu olması ile marka başvurusu yapılmış sayılarak yayınlanacaktır. İncelemenin olumsuz olması durumundaysa başvuru reddedilecektir.

    Yeni sistem ile eski tarihli başvurulardan dolayı yaşanan aşırı birikmenin temizlenmesi hedeflenmektedir. Bu sebeple, 50000-72000 başvuru numaraları arasındaki marka başvuruları dondurularak 72000 üzeri başvurular işleme alınmıştır. İletilen bilgiye göre bu sayılar arasındaki başvurular belli olmayan bir tarihte işleme alınacaktır. Bu sırada yeni yapılacak aynı ibareli bir başvuru nedeniyle hak kaybına uğranılması muhtemeldir. Hak kaybına uğranılmaması için bu aralıkta yer alan başvuruların tekrar yapılması gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyenlerin bu duruma özel belirlediğimiz ücretler ile başvuru yapılması için bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Suudi Arabistan: Marka Ofisi tarafından alınan karar doğrultusunda vekaletnamelerde düzenleme yapılmıştır. Düzenlemeye göre aksi belirtilmedikçe vekaletnameler 5 yıl geçerli olacaktır. Ayrıca başvuru aşamasında vekaletnamenin onaylı kopyası yeterli olurken başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde aslının iletilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.