• Afganistan: Marka Ofisinin aldığı karar doğrultusunda yeni yıl ile birlikte marka yenilemeleri için cezalı ödeme süreci kaldırılmıştır. Daha önce uygulanan sistem ile yenileme son tarihinden sonraki 6 ay boyunca yenileme yapılabiliyordu. Yeni uygulama ile yenileme son tarihine kadar yenilenmeyen markalar iptal edilecektir. Tavsiyemiz yenileme işlemlerinin, yenileme son tarihinden 1 ay öncesine kadar yapılmasıdır. Detaylı bilgi almak ve marka yenileme işlemi yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Irak: Irak Ofisi tarafından alınan karar doğrultusunda marka başvuru sistemi değiştirilmiştir. Daha önce başvuru, inceleme, kabul, yayın, tescil olarak yürütülen süreç, kabul edilen yeni sistem ile inceleme, kabul, başvuru, yayın, tescil olmuştur. Yeni sistem ile inceleme yapılmadan başvuru dosyalanmayacaktır. İncelemenin olumlu olması ile marka başvurusu yapılmış sayılarak yayınlanacaktır. İncelemenin olumsuz olması durumundaysa başvuru reddedilecektir.

    Yeni sistem ile eski tarihli başvurulardan dolayı yaşanan aşırı birikmenin temizlenmesi hedeflenmektedir. Bu sebeple, 50000-72000 başvuru numaraları arasındaki marka başvuruları dondurularak 72000 üzeri başvurular işleme alınmıştır. İletilen bilgiye göre bu sayılar arasındaki başvurular belli olmayan bir tarihte işleme alınacaktır. Bu sırada yeni yapılacak aynı ibareli bir başvuru nedeniyle hak kaybına uğranılması muhtemeldir. Hak kaybına uğranılmaması için bu aralıkta yer alan başvuruların tekrar yapılması gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyenlerin bu duruma özel belirlediğimiz ücretler ile başvuru yapılması için bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Suudi Arabistan: Marka Ofisi tarafından alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yapılacak tüm işlemlere %5 KDV (VAT) eklenecektir. Detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.