• Fas: Fas Marka Ofisi (OMPIC) tarafından alınan karar doğrultusunda 28 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Marka Tescil Belgeleri ve Marka Yenileme Belgeleri sadece dijital ortamda pdf olarak düzenlenecektir. Detaylı bilgi almak ve marka başvurusunda bulunmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • OAPI: Africa Sınai Mülkiyet Hakları Teşkilatı (OAPI) tarafından alınan karar doğrultusunda hali hazırda kullanılan Nis 10.versiyon yerine yeni yapılacak marka başvurularında Nis 11.versiyon kullanılacaktır. Bu değişiklik tescilli olan ve başvurusu yapılmış olan markaları etkilemeyecektir. OAPI üyesi olan ülkeler: Benin (BJ), Burkina Faso (BF), Çad (TD), Ekvatoryal Gine (GQ), Fildişi Sahili (CI), Gabon (GA), Gine (GN), Gine-Bissau (GW), Kamerun (CM), Komor (KM),  Kongo (CG), Mali (ML), Moritanya (MR), Nijer (NE), Orta Afrika Cumhuriyeti (CF), Senegal (SN), Togo (TG)’dur. Detaylı bilgi almak ve marka başvurusu yapmak isteyen hak sahiplerinin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Suudi Arabistan: Suudi Arabistan tarafında devam eden marka korumasının iyileştirilmesi kapsamında, Suudi Arabistan’da tescilli markaların sahtesinin ülkeye girişini engellemek adına Suudi Gümrük Müdürlüğü (Saudi Customs Authority – SCA) tarafından bir çalışma başlatılmıştır. Buna göre  Suudi Arabistan’da tescilli markanın Marka Tescil Belgesi sunularak SCA nezdinde kayıt oluşturulması ile SCA gümrüklerde ürünleri denetlemeye başlayacak ve sahte malların ülkeye girişini engelleyecektir.  Ayrıntılı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.