• Fas: 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren tüm işlem harçlarında artış meydana gelecektir. Online sistem ile yapılan işlemlerde (özellikle marka, tasarım ve patent başvuruları ile yenilemeler) indirim yapılacaktır. Başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Mısır: Mısır yetkili makamları sahte ve taklit ürünlerin ithal edilmesini engellemek için Ministerial Decree no. 43 of 2016 sayılı bir tebliğ yayınlamıştır. Bu tebliğe göre Mısır’a ihracat yapan firmaların, mallarının  kaliteli ve kendileri tarafından üretildiğinin ispatı için fabrika adreslerini İhracat ve İthalat Kontrol Genel Müdürlüğü (GOEIC – General Organization for Export and Import Control) nezdinde kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Tescil işlemleri 4-12 ay sürmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi ve kayıt talebinde bulunmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Kenya: Ekim ayı itibariyle Kenya’da “.ke” alan adı tahsis edilmeye başlanacaktır. 22 Ekim 2017 tarihine kadar ilk etapta Kenya nezdinde marka tescili olan başvuru sahiplerine öncelik verilecektir. Bu tarihe kadar “.ke” alan adı alınması için Kenya Marka Ofisinden alınacak resmi yazı ile tahsis işlemi yapılacaktır. Bu tarihten sonra müsait alan adları herkesin kullanımına açılacak ve ilk başvuran alır şeklinde tahsis işlemleri yapılacaktır. Başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Portekiz: Ekim ayı itibariyle tüm işlem harçlarında artış meydana gelecektir. Başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Rusya: 6 Ekim 2017 tarihinden itibaren tüm işlem harçlarında %200 civarında artış meydana gelecektir. Fiyat artışından etkilenmemek için olası başvuruların hemen yapılmasını tavsiye ediyoruz. Başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.

  • Tayland: 7 Kasım 2017 tarihinden itibaren Tayland WIPO Madrid Üyeleri arasında yerini alacaktır. Mevcut WIPO Madrid Marka tescili bulunan hak sahipleri ek ülke başvurusu ile Tayland’da başvuru yapabilecektir. Yeni WIPO Madrid marka başvurusu yapacaklar ise Tayland’ı bu tarihten itibaren seçebileceklerdir. Başvuru yapmak isteyenlerin bilgi@anadolupatent.com adresinden bize ulaşmaları önemle duyurulur.