Türkiye 100, Türkiye’nin hızlı büyüyen 100 yıldız şirketini tespit etmek amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  (TEPAV) işbirliğinde gerçekleştirilen bir girişimcilik yarışmadır. Dereceye giren şirketlerin başarıları kutlanır ve tescillenir. Şirketler 2015-2017 dönemindeki satış gelirleri büyüme hızlarına göre değerlendirilirler.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde ve TEPAV işbirliğinde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerini belirlemek üzere 2011 yılında, Türkiye 25 programı gerçekleştirildi. Sonraki yıllarda Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini tespit edip ödüllendirmek amacıyla bu program Türkiye 100 olarak devam etti. Bu yıl Türkiye 100 Programının beşincisi gerçekleştirilecek.

Türkiye 25 Ödül Töreni, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığının ev sahipliğinde Aralık 2011’de düzenlenen II. Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Sayın Joe Biden’ın katıldığı törende dünya kamuoyuna açıklandı. Türkiye 100 listesine girmeye hak kazanan şirketlere ise ödülleri, 3-6 Aralık 2013 tarihlerinde yapılan Beşinci İzmir İktisat Kongresi’nde, dönemin Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen akşam yemeğinde verildi. Türkiye 100 listesinde ilk 10’da yer alan şirketlerin temsilcileri, 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edildi.

Türkiye 25 ve Türkiye 100 listelerinin kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte yazılı ve görsel basında listeye girmeye hak kazanan şirketlerle ilgili çok sayıda haber yapıldı. Görünürlükleri artan şirketlerin yeni ortaklara, müşterilere ve tedarikçilere erişimleri kolaylaştı. Bu şirketlerin büyümelerini devam ettirmeleri için gerekli kilit unsurlardan biri olan görünürlük, TOBB öncülüğünde gerçekleştirilen programlar sayesinde bu şirketlere sağlandı. Buna ek olarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri, AllWorld Network’ün çok sayıda ülkeden binlerce hızlı büyüyen şirketin de dâhil olduğu, küresel ağına katılma imkânı elde etti. Ayrıca, başarılı şirketlerin bir bölümü, AllWorld Network tarafından her yıl Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilerek gelenekselleşen AllWorld Harvard Zirvesi’ne katılarak, farklı ülkelerden girişimcilerle iş ilişkileri geliştirme şansı yakaladılar. Böylece, Temmuz 2012 ve Temmuz 2013’te ABD’ye gerçekleştirilen seyahat ile hızlı büyüyen şirketlerin küresel bağlantıları güçlendirildi.

2016 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans salonunda TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde 2012-2015 döneminde satış gelirlerini dikkate alınarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri düzenlenen organizasyonla plaketlerini aldılar. Türkiye 100 şirketleri, değerlendirmeye alınan dönemde, satış gelirlerini ortalama yüzde 438 oranında, çalışan sayılarını da yüzde 74 oranında artırdılar.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin başarı hikâyeleri, gençleri girişimci olmaya teşvik ediyor. Türkiye 100 sayesinde şirketlerini hızla büyütmeyi başaran girişimcilerin başarı öyküleri geniş kesimler tarafından bilinir hale geliyor.

2011 yılından bu yana gerçekleştirilen Türkiye 100 yarışmasını bu yıl yeniden düzenliyoruz. Başvuran şirketler, 2015-2017 dönemi satış gelirleri büyüme hızına göre değerlendirilecekler. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye 100 ile hızlı büyüyen şirketlerin görünürlükleri artacak.

Başvuru yapmak ve detaylı bilgi için