COM.TR, ORG.TR, NET.TR uzantılı alan adları BTK bünyesindeki TRABİS’in devreye girmesiyle artık belgesiz alınabilecek!

BTK tarafından, TRABİS’in 14 Eylül 2022 tarihinde devreye alınacağı duyurulmuştur.

Belgesiz olarak tahsis etmek isteyeceğiniz com.tr, org.tr ve net.tr alan adları için ön sipariş oluşturmanız kritik önem arz etmektedir. Ön sipariş oluşturarak TRABİS’in devreye alınması ile başlayacak yarışmanın olumsuz etkilerinden ve kıymetli alan adlarınızın başkası tarafından tahsis edilmesi  tehlikesinden korunabilirsiniz.

Ön Sipariş Ne İşe Yarar?

TR uzantılı alan adlarının belgesiz kaydedilmesi “ilk gelen alır” kuralına göre gerçekleştirilecektir. Bu nedenle genel kayıtlar başlar başlamaz kayıt talebinin aşırı yoğun olacağı öngörülmektedir. Ön sipariş; alan adı tahsisi için gereken ödeme bilgilerinin ve kayıt sırasında istenen sahiplik bilgilerinin girilmesi gibi aşamaların önceden tamamlanmasını sağlar. Ön sipariş genel kayıt açılır açılmaz alan adınızın kaydedilme şansını önemli ölçüde artırma fırsatıdır.

Sistemimizden ön sipariş başvurusu yapılan bir alan adı için başka birinin ön sipariş işlemi yapması mümkün değildir. Ancak, ön sipariş sistemleri domain kayıt kuruluşlarına özel olduğundan, farklı bir domain kayıt kuruluşundan aynı alan adı için ön sipariş başvurusu yapılabilir. Bu durumda siparişi oluşturan ilk kişinin şansı daha yüksektir.

Ön siparişini verdiğiniz alan adının; belgesiz kayıt süreci başlamadan başka biri tarafından belgeli olarak kaydedilmesi durumunda, ön siparişiniz iptal edilir. Ücreti tarafınıza iade edilir. Dilerseniz kaydedilmemiş başka bir domain için tekrar ön sipariş başvurusu oluşturabilirsiniz.