Değerli Müvekkillerimiz ve Paydaşlarımız,

Bir yılı daha geride bıraktık. 2021 yılında, 2020’de başlayan ve aramıza mesafeler koyan koronavirüs salgını ile zorlu mücadelemiz devam etti. Her ne kadar 2020 yılındaki kadar sevdiklerimizden uzak durmasak da, sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları olmasa da 2021 yılında da pandemi etkisini fazlasıyla hissettirdi. Bunun yanında devam eden insanlık dramları, kadın cinayetleri, ekonomik sorunlar ve siyasi olaylar, işleri daha da zorlaştırdı. Tüm olaylara rağmen yeni yıla umutla girmek için son ana kadar sabrettik, dualar ettik ve sonunda 2021 yılını geride bırakarak 2022 yılına girdik.

2021 yılında her ne kadar zorlu bir salgın mücadelemiz olsa da, üretimi ve hizmeti aksatmamak için hep birlikte çok çalıştık. Çok çalışmanın neticesinde, başvuru sayılarında artışla 2021 yılını uğurladık. Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin sınai mülkiyet açısından başarılı bir yıl geçirmesi neticesinde 2021’in 12 ayında yerli başvurularda patentte yüzde 3, tasarımlarda yüzde 41, markada yüzde 13 ve faydalı modelde yüzde 24 arttı. Artışı rakamlara dökecek olursak geçen yıl TÜRKPATENT’e 8 bin 439 patent, 4 bin 418 faydalı model, 176 bin 493 marka ve 59 bin 247 tasarım olmak üzere toplam 248 bin 597 yerli sınai mülkiyet başvurusu yapıldığı ifade edilmiştir.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Türkiye’de geçen yıl yapılan yerli patent, faydalı model, marka ve tasarım başvuru ve tescil sayılarında bir önceki yıla göre artış yaşandığını belirterek, “2021’de devam eden Kovid-19 salgınına rağmen yerli başvuru ve tescillerde kaydettiğimiz artışlarla birçok ülkeden pozitif yönde ayrışmayı başardık.” diye konuştu.

Yerli ve yabancı toplam başvuru sayılarında da bir önceki yıla göre faydalı modelde yüzde 24, markada yüzde 12 ve tasarımda yüzde 39 artış yaşandı.

Ülkemiz, Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri 2021 Raporu’na göre de Kuzey Afrika ve Batı Asya bölgesinde geçen sene üçüncü sırada yer alarak ilk üçe girmiştir. Genel sıralamada ise 38.3’lük puanı ile 41.sırada yer almıştır.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, 2021’de yerli patent başvurusunda bulunan ilk 50 kuruluş arasında 19 üniversitenin yer aldığına dikkati çekerek, yerli patent başvurularının yüzde 11’inin üniversiteler tarafından yapıldığını bildirdi.

En fazla yerli patent başvurusu yapan ilk 10 kuruluşun 1534 başvuruyla toplam yerli başvuruların yüzde 18’ini gerçekleştirdiğini dile getiren Varank, şu bilgileri paylaştı:

“Yerli patent başvurularında en fazla başvuru yapılan sektörler sırasıyla, 609 başvuruyla ‘tıbbi ve cerrahi teçhizat ile ortopedik araçların imalatı’, 534 başvuruyla ‘büro makineleri ve bilgisayar imalatı’, 523 başvuruyla ‘başka yerde sınıflandırılmamış ev aletleri imalatı’, 483 başvuruyla ‘motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı’, 469 başvuruyla ‘eczacılık ürünlerinin, tıbbi kimyasalların ve botanik ürünlerinin imalatı’ sektörleri oldu.”

Varank, sınai mülkiyet başvurularının illere göre dağılımında, patent ve marka başvuru sayılarında sıralamanın, İstanbul, Ankara, İzmir şeklinde gerçekleşirken, tasarımda İstanbul, Bursa ve Kayseri şeklinde olduğunu anlattı.

Geçen yıl yapılan 352 coğrafi işaret tesciliyle toplam tescilli coğrafi işaret sayısının 990’a yükseldiğini kaydeden Varank, “2021’de en fazla coğrafi işaret başvurusu yapan iller, 61 başvuruyla Erzurum, 34 başvuruyla Van ve 28 başvuruyla Gaziantep oldu. Halen Avrupa Birliği nezdinde 7 tescilli coğrafi işaretimiz bulunuyor. Bunlar, Antep baklavası, Aydın inciri, Aydın kestanesi, Bayramiç beyazı, Malatya kayısısı, Milas zeytinyağı ve Taşköprü sarımsağı.” dedi.

Bu sene, başvuru sayılarının daha da artacağını düşünüyor ve umut ediyoruz. Bu artışa katkı sağlamak için biz de çok çalışacağız ve siz paydaşlarımızın bu sene de yanında yer alarak desteğimizi esirgemeyeceğiz.

“Üretim olmadan kalkınma olmayacağının bilinciyle, üreten siz değerli paydaşlarımızın yanında üretime ve hizmete devam diyoruz.”

Bu yıl içerisinde kaybettiklerimizi, özellikle salgında en ön safta çarpışan sağlık çalışanlarımızı rahmetle anıyor ve şükranlarımızı sunuyor; ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz.

Bu vesileyle sağlığımızı kaybetmediğimiz, salgının tümden sonlanacağı, ülke ekonomimizin daha kuvvetli olacağı, iç ve dış siyasi problemlerden uzak ve hep birlikte daha iyi işler başaracağımız bir 2022 yılı geçirmenizi diliyor; yeni yılınızı en içten dileklerimle bir kez daha kutluyorum.

Saygılarımla,

Burak YÜCEEL

Yönetim Kurulu Başkanı – Patent ve Marka Vekili

* Tüm veriler ve bilgiler TÜRKPATENT Twitter ile T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı internet sayfalarından alınmıştır.