Değerli Paydaşlarımız,

Bir yılı daha geride bıraktık. 2020 yılı, aramıza mesafeler koyan koronavirüs salgını ile çok zorlu bir mücadeleyle geçti. Bunun yanında devam eden insanlık dramları, kadın cinayetleri, ekonomik sorunlar ve siyasi olaylar, işleri daha da zorlaştırdı. Tüm olaylara rağmen yeni yıla umutla girmek için son ana kadar sabrettik, dualar ettik ve sonunda 2020 yılını geride bırakarak 2021 yılına girdik.

2020 yılında her ne kadar zorlu bir salgın mücadelemiz olsa da, üretimi ve hizmeti aksatmamak için hep birlikte çok çalıştık. Çok çalışmanın neticesinde, başvuru sayılarında artışla 2020 yılını uğurladık. Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Sayın Prof. Dr. Habip ASAN tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin sınai mülkiyet açısından başarılı bir yıl geçirmesi neticesinde 2020’nin 11 ayında başvuruların yerli patentte yüzde 11, tasarımlarda yüzde 10, markada yüzde 27 ve faydalı modelde yüzde 26 arttı.

Türkiye’nin geçen yıl tasarımda 6, markada 8, patentte 14. sırada olduğunu aktaran Sayın ASAN, açıklamasının devamında genel sıralamada geçen sene 11’inci sıradayken 2020 yılında ilk 10’da yer almakta olduğumuzu ifade etti. Uluslararası patent başvurularında da Türkiye geçen yıl yüzde 47’lik oranla patent başvurularını en çok artıran ülke olurken 2058 başvuruyla da dünyada 13’üncü sırada yer almakta olduğumuz ifade etti. Sayın Asan, Türkiye’den şirketlerin yurtdışında yaptığı marka başvurularında ise yüzde 38 artışla dünyada yine birinci olduğumuzu vurguladı.

WIPO tarafından yayınlanan verilere göre de, 2020’nin 11 ayında geçen seneye göre düşüş olmadan hemen hemen aynı seviyelerde başvuru sayılarına ulaşıldığı görülmektedir.

Bu sene, başvuru sayılarının daha da artacağını düşünüyor ve umut ediyoruz. Bu artışa katkı sağlamak için biz de çok çalışacağız ve siz paydaşlarımızın bu sene de yanında yer alarak desteğimizi esirgemeyeceğiz.

“Üretim olmadan kalkınma olmayacağının bilinciyle, üreten siz değerli paydaşlarımızın yanında üretime ve hizmete devam diyoruz.”

Bu yıl içerisinde kaybettiklerimizi, özellikle salgında en ön safta çarpışan sağlık çalışanlarımızı rahmetle anıyor ve şükranlarımızı sunuyor; ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz.

Bu vesileyle sağlığımızı kaybetmediğimiz, salgının tümden sonlanacağı, ülke ekonomimizin daha kuvvetli olacağı, iç ve dış siyasi problemlerden uzak ve hep birlikte daha iyi işler başaracağımız bir 2021 yılı geçirmenizi diliyor; yeni yılınızı en içten dileklerimle bir kez daha kutluyorum.

Saygılarımla,

Burak YÜCEEL

Yönetim Kurulu Başkanı – Patent ve Marka Vekili