Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen ve dereceye girenlere para ödüllerinin verileceği 2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’nda başvurular alınmaya başlandı.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, yarışmanın tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda, üniversitelerde patent konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

26 Nisan’ın tüm dünyada “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” olarak kutlandığını anımsatan ASAN, sınai mülkiyet haklarının firmaların ve ülkenin rekabet gücüne doğrudan etki eden bir araç olduğunu bildirdi.

ASAN, “Türkiye, sınai mülkiyet alanında son yıllarda önemli gelişme kaydeden ülkelerin başında gelmektedir.” dedi.

“Patentle Türkiye” sloganıyla organize edilen 2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’nın, patent konusundaki farkındalığı artıracağına işaret eden ASAN, “Yarışmayla üniversite öğrencilerinin profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda kullanacakları teknik bilgilerle donatılması ve öğrencilerin ülkenin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesi amaçlanıyor.” diye konuştu.

Yarışmaya, bugünden itibaren 31 Ekim’e kadar üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin başvurabileceğini vurgulayan ASAN, “Yarışmada birinciye 30 bin lira, ikinciye 20 bin lira, üçüncüye 10 bin lira ve ilk 10’a girenlere 5’er bin lira ödül verilecek.” ifadesini kullandı.

Yarışma Hakkında

2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları 26 Nisan- 31 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olup üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri başvurabilecekler.

Yarışma süresince üniversite öğrencileri www.patentleturkiye.gov.tr internet adresi üzerinden kolayca ve ücretsiz olarak online patent başvurusu yapabilirler.

TÜRKPATENT ‘e yapılacak başvurular jüri tarafından değerlendirilerek, dereceye girenler ödüllendirilecek olup bu kapsamda; birinciye 30 bin lira, ikinciye 20 bin lira, üçüncüye 10 bin lira para ödülü verilecek. İlk 10’a giren diğer finalistlere 5.000’er TL ödül verilecek.

Yarışma Takvimi

  • 26 Nisan – 31 Ekim 2019 Başvuruların Alınması
  • 1 Kasım 2019 – 15 Nisan 2020 Başvuruların Değerlendirilmesi ve Ön Eleme
  • 26 Nisan 2020 Finalistlerin Açıklanması ve Ödül Töreni